{{ctrl.notification}}
راهنمای استفاده از وسایل نقلیه عمومی دراستانبول

یکی از مهم‌ترین نگرانی گردشگران در زمان خرید تور ترکیه و به طور خاص تور استانبول چگونگی استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی و مسیریابی برای رسیدن به مناطق گردشگری است.

انواع وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول

 

تراموا

تراموا یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین وسیله حمل و نقل در میان گردشگران تور استانبول و تور ترکیه است. این وسیله به علت اینکه از میان محله‌های شهر استانبول میگذرد در میان گردشگران بسیار محبوب است. تراموا از وسط خیابان و بر روی ریل‌های زمینی حرکت میکند و با سرعتی مطلوب به گردشگران امکان مشاهده شهر استانبول را می دهد.

 

مترو

متروی استانبول کاملا زیر زمین حرکت می‌کند و تمامی ایستگاه‌های آن نیز در زیر زمین قرار دارد. متروی استانبول دو نوع می‌باشد که یکی متروی برقی که خط اصلی متروی استانبول است و دیگر متروی به نام فونیکولار که با استفاده از کابل کشیده می‌شود و تنها در دو مسیر کوتاه ولی پر شیب از میدان تکسیم به سمت کاباتاش فعال است. 

 

اتوبوس های خطی

اتوبوس‌های شهری در استانبول به مانند تمامی اتوبوس‌های شهر دنیا در میان خیابان های شهر تردد میکند و مسافران را به نقاط مختلف شهر می‌رسانند. سرعت این اتوبوس ها کند و اصولا مسیریابی با آنها سخت‌تر از تراموا و متروی استانبول می‌باشد.

 

قایق و کشتی

وجود تنکه بسفر در میان شهر استانبول باعث شده که یکی از راه‌های دسترسی در استانبول قابق وکشتی‌های مسافربری باشد. برای استفاده از قایق‌ها و کشتی‌ها باید خود را به یکی از اسکله‌های شهر برسانید. اسکله امینونو، بشیکتاش، کاباتاش، کاراکوی واوسکودار از جمله مهم‌ترین اسکله‌های شهر استانبول هستند. 

 

دلموش یا مینی باس

دلموش‌ها یا مینی باس‌ها در بسیاری از مراکز خرید و خیابان‌های شهر ترکیه که دیگر وسایل حمل و نقل عمومی وجود ندارد، حضور دارند و با کرایه ثایت در خطوط مشخص حرکت می‌کنند. کرایه دلموش‌ها از اتوبوس بیشتر ولی از تاکسی‌ها کمتر است. مسیر دلموش‌ها مشخص است و به مانند اتوبوس دارای ایستگاه مشخصی هستند. حضور دلموش‌ها در بخش آسیایی استانبول پررنگ‌تر است اما دلموش‌ها از استانبول کارت پشتیبانی نمی‌کنند و کرایه را نقدی دریافت می‌کنند.

 

استانبول کارت

برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی شهر استانبول می‌توانید استانبول کارت تهیه کنید. استانبول کارت که یک نوع بلیت اکترونیکی محسوب می‌شود که گردشگران تور استانبول با خرید آن می‌توانند هم در هزینه‌ها خود صرفه جویی و هم از مصرف کاغذ و پلاستیک جلوگیری کنند. استفاده از هر کارت تا پنج نفر امکان‌پذیر است و برای پرداخت هزینه اکثر وسایل نقلیه در ترکیه مناسب است. 

 

 

 

date_range شنبه 11 آبان 1398 remove_red_eye 944 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09192167545
پرواز خارجی
09192167545
هتل داخلی
09192167545
هتل خارجی
09192167545
ویزا
09192167545
ثبت نظر
chat 0