{{ctrl.notification}}
دانستنیهای هواپیما و پرواز

امروزه سفر با هواپیما و سفرهای هوایی به بخش اصلی و لاینفک مسافرت تبدیل شده و وقتی می خواهیم برای سفر برنامه ریزی کنیم، کسب اطلاعات در مورد پرواز و رزرو بلیط یکی از اصلی ترین و ضروری ترین مراحل هر سفری شده است.

گرفتگی گوش

یکی از اولین تجربیات سخت در سفر هوایی کیپ شدن گوش هاست. بعضی ها ممکن است نگران این موضوع باشند که این کیپ شدن خطری برای سلامتی و شنوایی آنها داشته باشد. اما باید بدانید که گرفتگی و کیپ شدن گوش به دلیل تغییر فشار هوا ایجاد می شود و مساله ای کاملا طبیعی است. البته ممکن کیپ شدن گوش در طول پرواز باعث اذیت شدن شما شود. راهکارهای برای رفع این مشکل وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید در پرواز بعدی سفر راحت تری داشته باشید.

تکان های هواپیما

تمام کسانی که تا به حال با هواپیما پرواز کرده اند حتما تکان های شدید هواپیما را تجربه کرده اند. این تکان ها گاهی می توانید بسیار شدید و نگران کننده باشد. اما اصلا جای نگرانی نیست. تکان های هواپیما در طول پروازکاملا طبیعی هستند و به دلیل بالا پایین شدن بال های هواپیما برای تنظیم جریان هوا ایجاد می شوند.

 در واقع، نحوه پرواز هواپیما نیز مشابه پرندگان است. با این تفاوت که هواپیما بال بال نمی زند، بلکه با بالا و پایین شدن بال های هواپیما فشار هوا را کنترل می کند و هواپیما را در مسیر و جهت درست نگه می دارد. به طور مثال، در هواپیمای بوئینگ ۷۸۷ بال ها تا ۸ متر نیز ممکن است کج شوند.

تفاوت طعم چای در هواپیما با چای روی زمین

اگر تا به حال در هواپیما چای نوشیده باشید حتما متوجه طعم متفاوت و کمی عجیب آن شده اید. این تفاوت آنقدر محسوس است که لازم نیست حتما چای شناس حرفه ای باشید. جالب است بدانید که این تفاوت طعم چای در هواپیما به دلیل اختلاف در دمای جوش آب است. به طور معمول و در سطح زمین، چای با آبی که در دمای ۱۰۰ درجه به جوش رسیده آماده می شود. اما در هواپیما به دلیل ارتفاع زیاد این دما به ۹۰ درجه کاهش پیدا می کند.

توالت هواپیما

 توالت های هواپیما بجای سیفون از مکش هوایی استفاده می کنند، زیرا اگر بخواهند از سیفون های معمولی استفاده کنند مجبورند حجم بسیار بالایی از آب را داخل هواپیما نگه دارند که این حجم آب و مایعات باعث سنگین شدن وزن هواپیما می شود. اما نحوه عملکرد این مکش های هوایی طوری است که احتمال هیچ گونه خطری برای مسافران وجود ندارد.

 باز شدن درب هواپیما در حال پرواز

وقتی در هواپیما نشسته اید و منتظر بلند شدن هواپیما هستید حتما این جمله را شنیده اید که اعلام می کند: درب ها در حالت اتوماتیک قرار گرفتند. ممکن است مسافران با شنیدن این جمله تصور کنند درب های هواپیما قرار است قفل شوند. اما نکته جالب توجه این است که درب های هواپیما اصلا قفل نمی شوند. در واقع، درب های هواپیما نیازی به قفل شدن ندارند، زیرا هنگامی که هواپیما در ارتفاع قرار دارد به دلیل فشار هوا عملا باز کردن در هواپیما غیرممکن است. در نتیجه، وقتی هواپیما در آسمان بالا می رود فشار هوای داخل هواپیما درها را به سمت بیرون فشار می دهد و آن ها را در جای خود مهر و موم می کند. هرچه ارتفاع هواپیما بیشتر شود درها محکم تر می شوند. به حدی که باز کردن درها عملا غیرممکن خواهد بود. اما لطفا سعی نکنید در پرواز بعدی این موضوع را امتحان کنید.

date_range سه شنبه 06 آذر 1397 remove_red_eye 1462 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09192167545
پرواز خارجی
09192167545
هتل داخلی
09192167545
هتل خارجی
09192167545
ویزا
09192167545
ثبت نظر
chat 0