{{ctrl.notification}}
تفاوت بلیط چارتری و سیستمی

واژه‌ی چارتر به معنای اجاره‌ای است و عموما در مواردی همچون اجاره‌ی صندلی‌های هواپیما، اتوبوس، هتل و... مورد استفاده قرار می‌گیرد. به پروازی که تعدادی از صندلی‌های آن توسط ارگان خاص یا یک آژانس مسافرتی خریداری شده باشد پرواز چارتر شده می‌گویند.

 

پرواز سیستمی چه نوع پروازی است؟

پرواز سیستمی به پروازی گفته می شود که برنامه‌ی آن مستقیما از طرف ایرلاین پرواز اعلام می شود. برنامه ی پروازی در این نوع پرواز معمولا برای یک دوره ی طولانی مدت بدون تغییر خواهد بود و پرواز همواره در یک روز و ساعت خاص صورت می گیرد. نرخ بلیط در این نوع پروازها معمولا ثابت و بدون تغییر است. بلیط‌های این نوع پرواز، هم توسط آژانس‌ها و هم توسط شرکت‌های هواپیمایی به فروش می‌رسند.

بلیط چارتری و سیستمی چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

در پرواز سیستمی در صورتی که یک مسافر به هر دلیل بخواهد بلیط خود را کنسل کند، شرکت‌های هواپیمایی با کسر مبلغ جریمه از هزینه‌ی بلیط، باقیمانده‌ی آن را به او بازمی گرداند. این جریمه بر اساس قوانین سازمان هواپیمایی کشوری اعمال می گردد و رابطه ی مستقیمی با زمان استرداد بلیط دارد، بطوریکه استرداد بلیط هرچه به زمان پرواز نزدیکتر باشد، جریمه‌ی بیشتری از مسافر دریافت خواهد شد. این در حالی است که در پرواز چارتر مسافران پس از خرید بلیط معمولا دیگر نمی‌توانند آن را استرداد کنند.

در پرواز سیستمی قیمت بلیط مطابق با سیاست‌های شرکت هواپیمایی کشوری تعیین می شود. این نرخ‌ها دارای کف و سقف مشخص هستند که شرکت‌های هواپیمایی بسته به کلاس پرواز و خدماتی که به مسافران ارائه می‌دهند می‌توانند نرخ خود را در این بازه تعریف نمایند. قیمت‌های تعیین شده برای پروازهای سیستمی همواره ثابت هستند و چه یک ماه و چه یک ساعت به پرواز در نرخ آنها تغییری بوجود نمی‌آید. این در حالی است که قیمت بلیط چارتری وابسته به شرایط و ترافیک مسافر بوده و پیوسته متغیر است. در روزهای پر‌ترافیک سال، بلیط‌های چارتری گران تر از روزهای عادی به مسافران ارائه می شوند. اما در روزهای کم تردد می‌توان بلیط‌های چارتری را با قیمت‌های بسیار ارزانی خریداری نمود. از آنجا که بلیط‌های چارتری از قبل توسط یک آژانس هواپیمایی خریداری شده است، در صورتی که صندلی‌ها خالی بماند به زیان آن آژانس مسافرتی خواهد بود. بنابراین اگر تعداد بلیط‌های به فروش نرسیده زیاد باشد، آژانس ارائه دهنده‌ی بلیط نرخ را پایین می آورد تا بلیط‌ها زودتر به فروش بروند. از طرف دیگر هرچه زمان پرواز نزدیک‌تر شود، در صورت موجود بودن بلیط می توان آن را با نرخ پایین‌تری از آژانس‌ها خریداری نمود.

 در پروازهای سیستمی قیمت بلیط برای کودکان 2 تا 12 سال 50% کمتر خواهد بود. این در حالی است که در بلیط‌های چارتری فاکتور سن مسافرین در قیمت بلیط لحاظ نمی‌شود و این قیمت برای تمامی رده‌های سنی معمولا یکسان خواهد بود.

 

date_range دوشنبه 05 آذر 1397 remove_red_eye 1535 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09192167545
پرواز خارجی
09192167545
هتل داخلی
09192167545
هتل خارجی
09192167545
ویزا
09192167545
ثبت نظر
chat 0