{{ctrl.notification}}
دیدنی های شیراز

جاذبه های گردشگری شهر شیراز انواع مختلفی دارند اما سبک و سیاق سفر به این شهر اغلب بازدید از اماکن تاریخی و دیدنی و لذت بردن از معماری باشکوه ایرانی است. باغ های ایرانی موجود در شهر شیراز بسیار جذاب و زبان زد هستند و مساجد و مقبره های شیراز دیدنی و مشهور. اگر اهل شعر و ادب فارسی باشید حتما می دانید که آرامگاه سعدی و حافظ در شهر شیراز می باشد و همه ساله ایرانیان و گردشگران خارجی برای آشنایی بیشتر با این شعرا راهی شیراز می شوند.

آرامگاه حافظ در شیراز

حافظیه Tomb of Hafez آرامگاه شاعر بزرگ پارسی حافظ شیرازی است. این بنای جذاب در سال 1935 میلادی توسط یک معمار معروف فرانسوی به نام آندره گُدار André Godard ساخته شد. هدف از ساخت این بنای زیبا چیزی جز گرامی داشت یاد و خاطره حافظ نیست اما آن را به گونه ای ساختند که نمایانگر ادب و فرهنگ ایران و ایرانی نیز باشد. حافظیه محوطه ای با مساحت حدود 2 هکتار است که 4 در برای ورود و خروج دارد. هر بخش از حافظیه دیدنی و زیباست و باعث شده تا توریست ها از محوطه آن برای کمپ و استراحتی چند ساعته در کنار دوستان و آشنایان خود استفاده کنند.بی تردید مهمترین بخش این مکان دیدنی همان قسمت مقبره حافظ است که 6 ستون سنگی دارد و با طاق زیبایش خود نمایی می کند. زیر طاق سبز-آبی مقبره حافظ قبر این شاعر بزرگوار به چشم می خورد که با سنگ مرمر سفیدش دیدنی و فراموش نشدنی است.

 

 باغ ارم شیراز

باغ ارم یکی از قدیمی ترین باغات ایرانی به شمار می آید که ساخت آن مربوط به سالهای دهم و یازدهم هجری (سلجوقیان) است. حالا باغ ارم یکی از سرمایه های جهانی به شمار می آید زیرا در سال 2013 میلادی نامش در فهرست یونسکو به ثبت رسید و ثبت ملی هم شده است. با وجود قدمت زیاد باغ ارم اما فقط چند بار مرمت شد که مهمترین آن در زمان حکومت زندیان یعنی بین سالهای (1750-1750) میلادی بود. محمد قلی خان زند کسی بود که دستور مرمت این بنای با اهمیت ایرانی را صادر در آن درخت ها و گل های بسیاری کاشت. در زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار، میرزا حسنعلی خان ناصرالملک باغ را خریداری کرد و باغ را به شکل امروزی در آورد.

 

مسجد صورتی شیراز

مسجدی با کاشی کاری و تزئینات صورتی رنگ در شهر شیراز وجود دارد که با لقب مسجد صورتی ایران شناخته می شود. تنها چند مسجد صورتی در دنیا وجود دارد که مسجد پوتراجایا در مالزی و مسجد نصیر الملک در شیراز Nasir-ol-molk Mosque مهمترین آنها هستند. مسجد نصیرالملک یکی از اماکنی است که در ایران بسیار سوژه عکاسی قرار می گیرد زیرا نوع معماری و قرار دادن شیشه های رنگی در آن به صورتی است که موقعیت را برای عکاسی مناسب می کند. سال ساخت مسجد صورتی شیراز را سال 1305 خورشیدی یعنی قرن هجدهم میلادی می دانند.

 

باغ نارنجستان قوام شیراز

باغ نارنجستان قوام یا همان خانه قوام Qavam House هم از دیگر دیدنی های مشهور شهر شیراز است. ساخت باغ نارنجستان قوام به سال 1252 هجری قمری (بین 1879 تا 1886 میلادی) باز می گردد. باغ قوام مانند بسیاری از عمارت هایی که در شیراز یا شهرهایی مثل کاشان و اصفهان و... وجود دارند، متعلق به یک خانواده ثروتمند بودند که با نام فایمل قوام شناخته می شدند. دلیل نام گذاری این باغ زیبا به خاطر وجود درخت های نارنجی است که در محوطه این مکان وجود داشته و هنوز هم دارد. حالا باغ نارنجستان قوام یک موزه است و ورود به آن برای عموم امکان پذیر می باشد. خانه قوام هم مانند باغ ارم یک باغ ایرانی محسوب می شود.

 

سعدیه شیراز

 عمارت سعدیه دو طبقه است و دو اتاق در طرفین آن قرار دارند که مزار سعدی در طبقه پایین آن می‌باشد. گنبد سبز سعدیه از منحصر به فردترین ویژگی های معماری بنا می‌باشد که توسط هشت ستون سنگی نگهداری می‌شوند. فاصله میان عمارت هشت ضلعی و سقف بلند آن را با استفاده از آینه کاری و کاشی‌کاری زیباسازی کرده اند. در داخل باغ و مکانی که پایین‌تر از سطح زمین است چشمه آب زلالی وجود دارد که به آن حوض ماهی می‌گویند و مردم شیراز بر طبق یک سنت قدیمی به ماهی های آن غذا می دهند. مقبره شاعر دیگری به نام شوریده شیرازی نیز در غرب سعدیه قرار دارد. او از شاعران معروف دوران قاجار بود.

 

مسجد وکیل شیراز

مسجد وکیل در شرق عمارت کلاه فرنگی بین حمام و بازار وکیل قرار دارد. این مسجد در سال 1187 هجری قمری به دستور کریم خان زند ساخته شد. مساحت مسجد وکیل 11 هزار متر مربع است که شامل صحن، ایوان های شمالی و جنوبی، شبستان جنوبی و شرقی و رواق های شرقی و غربی و حیاط کوچک است. تمام شبستان مسجد با کاشی های زیبا تزئین شده اند و در مجموع با 48 ستون دارد. منبر مسجد وکیل 14 پله به نشان 14 معصوم دارد و از جنس سنگ مرمر مراغه است. طاق شمالی صحن مسجد که به نام طاق مروارید است 12 متر عرض و 20 متر طول دارد.
بازار وکیل در کنار مسجد است و دو راسته شمالی- جنوبی و راسته شرقی – غربی دارد. کل بازار 5 در بزرگ دارد که در مجموع در چهارسوق به هم می رسند. مهمترین ویژگی بازار وکیل عریض بودن راسته ها و طاق های ضربی زیبای آن است.
حمام وکیل در اواسط حکومت کریم خان زند ساخته شد و مساحت آن 1350 متر مربع است. 10 نقاشی با هشت موضوع در دیواره های حمام وکیل کشیده شده اند که شامل به معراج رفتن پیامبر، حضرت علی و ذوافقار، لیلی و مجنون، پیژن و منیژه، به چاه انداختن یوسف (ع)، بیرون آوردن یوسف از چاه، شیخ صنعان و دختر ترسا، قربانی کردن اسماعیل (ع) می باشد.

 

دروازه قرآن شیراز

دروازه قرآن درست در ورودی شهر شیراز قرار دارد و می توان با عبور از آن به مرودشت و اصفهان رسید. قدمت دروازه قرآن به اوایل حکومت زندیه باز می گردد. این دروازه دارای یک طاق و ورودی بزرگ و دو طاق کوچک در دوسوی طاقل اصلی می باشد.بنای اصلی دروازه قرآن مربوط به قرن چهارم هجری است که به فرمان عضدالدوبه دیلمی از سنگ و گچ ساخته شد. این بنا به وسیله کریم خان زند مرمت گردید. در سال 1315 هجری شمسی در جریان توسعه راه ها این دروازه تخریب شد تا آنکه چند سال بعد یعنی در سال 1327 به همت محمد حسین ایگار ملقب به اعتمادالتجار دروازه قرآن فعلی کمی پایین‌تر از مکان قبلی خود ساخته شد. این دروازه نیز به دلیل آنکه قرآن در بالای آن قرار داشت به نام دروازه قران معروف می‌باشد. بنا بر وصیت اعتماد التجار (حاج حسن ایگار که یکی از بازرگان های شیراز بود)، بدن او را در اتاق کوچکی که در سمت چپ دروازه قرار دارد دفن کردند. این اتاق کاملا به تنگ الله اکبر مشرف می‌باشد. طبق اسناد موجود مشخص است که قرآن های موجود در بالای دروازه بارها عوض شدند. آخرین قرآنی که در دروازه قرار داشت به نام "قرآن هفت من" بود که در حال حاضر به موزه پارس اعطا شد.

 

 باغ عفیف آباد شیراز

 عفیف آباد نیز مانند باغ نارنجستان قوام و باغ زینت الملوک و باغ ارم که به آنها پرداختم به سبک باغ های ایرانی ساخته شده است به همین خاطر بازدید از آن را توصیه می کنم. قدمت ساخت باغ عفیف آباد شیراز به سال 1284 میلادی برمی گردد و سازنده آن کسی نبود به جز میرزا علی محمدخان قوام الملک دوم که معماری حاذق بود. این مکان را بیشتر به دلیل وجود موزه بزرگ و وسیع سلاح در آن می شناسند زیرا بزرگترین موزه سلاح ایران در این مکان قرار دارد. این مکان در سال 1351 نامش در فهرست ملی ثبت شد و حالا با وسعت ۱۲۷۰۰۰ متر مربعی خود بی تردید یکی از برترین دیدنی های ایران است.

 


 

date_range شنبه 05 بهمن 1398 remove_red_eye 1429 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09192167545
پرواز خارجی
09192167545
هتل داخلی
09192167545
هتل خارجی
09192167545
ویزا
09192167545
ثبت نظر
chat 0