{{ctrl.notification}}
جاذبه های ترابزون ترکیه

شهر ترابزون در کشور ترکیه شهری ساحلی و در مجاورت دریای سیاه در شمال شرقی ترکیه واقع شده است. این شهر در گذشته دروازه ای تجاری به ایران و قفقاز به شمار می رفته و محلی برای تبادل پارچه های ابریشمی و کتان بوده است. تنوع نژادی و مذهبی در این شهر بسیار به چشم می خورد و علتش هم موقعیت جغرافیایی آن است.

ایاصوفیه ترابزون یا موزه تاریخ

 ایاصوفیه ترابزون در حال حاضر به عنوان موزه استفاده می‌شود اما در گذشته یکی از کلیساهای ارتدوکس بود. کلیسای ایاصوفیه که در زبان یونانی و ترکی به معنای حکمت مقدس می‌باشد، تا قرن سیزدهم میلادی به عنوان کلیسای بیزانسی استفاده می‌شد. سرانجام در سال 1584 میلادی به دستور محمد دوم Mehmed II ملقب به محمد فاتح به مسجد تبدیل شد. نوع معماری موزه ایاصوفیه ترابزون بیزانسی می‌باشد که در ساحل دریای سیاه ساخته شد.

 

عمارت آتاترک ترابزون

عمارت کلاه فرهنگی یا خانه آتاترک Atatürk pavilion یکی دیگر از جاذبه های گردشگری ترابزون می‌باشد. پس از انقلاب ترکیه، آتاتورک از شهرهای مختلف ترکیه بازدید کرد که این سفر به نام "تور آتاترک" مشهور بود. در جریان بازدید آتاترک و همراهانش از شهرهای ترکیه در تاریخ 15 سپتامبر سال 1924 وارد شهر ترابزون شدند. این ساختمان در واقع محل اقامت آتاترک و همسرش لطیفه در ترابزون بود. آتاترک و همسر وی بعد از این مدت به از ترابزون به شهر ریزه Rize ترکیه رفتند. در سال 1973 میلادی که همزمان با سومین و آخرین بازدید آتاترک از شهر ترابزون بود؛ او در این سفر ضمن قدرانی از میهمان نوازی مردم ترابزون تصمیم گرفت تا تمام املاک و مستغلات خود را اهدا کند و به استانبول بازگشت. پس از مرگ آتاترک در سال 1938 میلادی، مردم تصمیم گرفتند تا محل زندگی او را به عنوان موزه نگهداری کنند.

 

 

اوزون گول ترابزون

اوزون‌گول Uzungöl یا دریاچه دراز در شمال شهر ترابزون و در منطقه چایکارا Çaykara ترکیه قرار دارد. این منطقه به دلیل آب و هوای مناسبی که دارد و طبیعت زیبایش، معروف‌ترین منطقه توریستی در ترابزون می‌باشد. دریاچه اوزونگول 99 کیلومتر از مرکز شهر ترابزون و 19 کیلومتر از چایکارا فاصله دارد. جالب است بدانید که اوزونگول یک سد طبیعی است که در دره هال‌دیزن Haldizen به وجود آمد.یکی دیگر از معروف ترین جاذبه های گردشگری این منطقه مسجد اوزون‌گول Uzungöl Mosque می‌باشد.

 

 

دیوار ترابزون

دیوار ترابزون Walls of Trabzon در واقع دیوار دفاعی شهر ترابزون می‌باشد که دور تا دور محدوده شهر قدیمی ترابزون را پوشش می‌داد. در حال حاضر برخی از گردشگران و بومیان به دیوار، قلعه ترابزون Castle Of Trabzon نیز می‌گویند که از دوره حضور رومیان در ترکیه باقی مانده است.
این قلعه در ساحل دریای سیاه ساخته شد و دارای سه بخش اصلی می‌باشد. بخش اول که بالاترین قسمت آن است، محل ساخت قلعه ترابزون می‌باشد که نام آن را یوکاری حصار Yukari Hisar می‌گویند. بخش میانی در قسمت شهری قلعه قرار دارد که به آن اورتا حصار Orta Hisar می‌گویند. در نهایت بخش پایین دست قلعه آشای حصار Aşağı Hisar می‌باشد که در آن مزارع و زمین‌های کشاورزی قرار داشت. کارشناسان و معماران معتقدند که قلعه 2000 سال قبل از میلاد ساخته شده است. هر قسمت شهر به واسطه دیوارهای بلند و ضخیم از دیگری جدا می‌شدند به طوری‌که اگر قلعه را سه بخش مجزا در نظر بگیرید باید از دو دیوار یا حصار داخلی و دو دروازه شهری عبور کنید تا به قلعه برسید. در زمان امپراتوری عثمانی نیز کنار قلعه یک مسجد ساخته شد که مردم به همراه حاکم از آن برای برگزاری مراسم نماز استفاده می‌کردند. در کل باید قلعه ترابزون را محصول هنر و معماری اقوام مختلف هیتی ها، امپراتوری روم باستان، امپراتوری تریبیزونیت (سه گانه رومی ها) و امپراتوری عثمانی دانست.

 

 

صومعه سومولای ترابزون

این صومعه در دل کوه ساخته شده است و برای بازدید از آن ناچار هستید پله های فراوانی را طی کنید. صومعه سومولا در سال 386 میلادی ساخته شده است و جزو قدیمی‌ترین صومعه های جهان محسوب می‌شود. ارتفاع صومعه از سطح زمین 1200 متر است و مشرف به دره آلتین دره می‌باشد. در زمان سلطنت تئودوسیوس صومعه سومولا ساخته شد که به دلیل وجود تندیسی از مریم مقدس به آن پاناگیا یا بانوی مقدس ما گفته می‌شد.

 

 

مسجد گلبهار خاتون

مسجد گلبهار خاتون Gulbahar Hatun Mosque یکی از مساجد کوچک و متفاوت شهر ترابزون می‌باشد. این مسجد توسط سلطان سلیم در سال 1514 میلادی برای یادبود مادرش گلبهارخاتون ساخته شد. سلطان سلیم یا شاه ترسناک، فاتح سرزمینهای مهمی همچون سوریه و مصر بود و پس از بازگشت به ترکیه تصمیم گرفت این مسجد را در جنوب غربی بازار ترابزون بسازد. این مسجد در حال حاضر در نزدیکی پل زنگنوس و مرکز شهر ترابزون قرار دارد. نام‌های دیگر مسجد گلبهار خاتون بویوک عمارت Büyük İmaret یا خاتونیه Hatuniye می‌باشد.

 

 

پارک زنگنوس ترابزون

یکی از پارک های شهر ترابزون، پارک زنگنوس یا با تلفظ انگلیسی زاگنِس Zagnos Valley Park نام دارد.  این پارک در مرکز شهر ترابزون قرار دارد که دو منطقه پل زنگنوس Zagnos و بلوار یاوِز سلطان سلیم را به یکدیگر متصل می‌کند.

 

 
 
 
 
 
 
 
date_range دوشنبه 25 آذر 1398 remove_red_eye 603 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09192167545
پرواز خارجی
09192167545
هتل داخلی
09192167545
هتل خارجی
09192167545
ویزا
09192167545
ثبت نظر
chat 0