{{ctrl.notification}}
زیباترین برجهای ساعت دنیا

بسیاری از کشورها در سراسر دنیا برج ساعت را در مهم‌ترین میدان شهرهای بزرگ و یا در کنار ساختمان‌های مهم بنا می‌کنند. بیشتر آن‌ها همراه ناقوس هستند. معمولاً مراسم‌های بومی و سنتی در کنار برج‌های ساعت انجام می‌شود.

فیلادلفیا - امریکا 

بلندترین برج ساعت دنیا در شهر فیلادلفیای پنسیلوانیا در امریکا قرار دارد و ارتفاع آن به 167 متر می‌رسد. قطر صفحات ساعت در هر طرف 8 متر است. از زمان ساخت این برج ساعت بیش از یک قرن می‌گذرد ولی همچنان استوار است و ساعت‌های آن نیز سالم هستند.

 

مکه – عربستان

در مهم‌ترین شهر مسلمانان، شهر مکه در ارتفاع 601 متری بالای هتل رویال، بزرگ‌ترین ساعت دنیا قرارگرفته است. قطر این ساعت 46 متر و جنس آن از طلا است. اندازه ساعت مکه شش برابر ساعت بیگ بن لندن است. هدف عربستان از ساخت این برج ساعت این بوده است که مسلمانان جهان به‌جای استفاده از زمان به‌وقت گرینویچ (GMT) از زمان مکه (IMT) یا (Islamic Mean Time) استفاده کنند. عقربه‌های ساعت شمار آن هفده متر و عقربه‌های دقیقه شمارش 22 متر طول دارد. جنس عقربه‌ها از فایبرکربن است و وزن شان به شش تن می‌رسد. دو وجه برج ساعت اندازه‌اش کمی از دیگری بزرگ‌تر است.
نوشته‌هایی که بر روی ساعت بزرگ مکه طراحی‌شده‌اند بسیار بی‌نظیر هستند. چهار طرف آن صفحه‌ی بزرگ ساعت است که روی هر طرف کلمه بسم‌الله با 2 میلیون لامپ ال ای دی نوشته‌شده است. در بالای دو ساعت بزرگ‌تر، کلمه الله‌اکبر قرار دارد که ارتفاع حرف الف الله آن 21 متر است و بزرگ‌ترین کلمه‌الله اکبر جهان هست. بالای دو ساعت دیگر کلمه لااله‌الاالله الا الله نوشته‌شده است.

 

لندن - انگلیس​

برج ساعت بیگ بن درواقع نامش "الیزابت" است و در ضلع شمال شرقی کاخ نخست‌وزیری انگلیس بناشده است، ولی به دلیل ناقوس بزرگی که به همین نام دارد به برج بیگ بن معروف شده است. این ناقوس بزرگ 13 تن وزن دارد و سر هر ساعت نیز زنگی با نت "می" می‌زند. قطر ناقوس نزدیک سه متر است و وزن پتکی که به آن می‌کوبد 200 کیلوگرم است. در صفحه‌ی ساعت‌های برج از سنگ عقیق استفاده‌شده است. عقربه بزرگ ساعت 3/4 و عقربه کوچک آن 8/2 متر طول دارد. ارتفاع برج ساعت بیگ بن 96 متر است و سومین برج ساعت بلند جهان است و برای مردم انگلیس اهمیت و محبوبیت زیادی دارد.

 

بیرمنگام - انگلیس​

بیرمنگام دومین شهر بزرگ انگلستان است. در کنار یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین دانشگاه‌های انگلیس، دانشگاه بیرمنگام برج ساعتی قرارگرفته است که به یاد جوزف چمبرلین، اولین استاد این دانشگاه بناشده است و ارتفاع آن به 100 متر می‌رسد. این برج ساعت به اولدجو نیز معروف است و در سال‌های اخیر به دلیل اینکه دانشگاه بیرمنگام صاحب بزرگ‌ترین تجهیزات درمان سرطان سینه در انگلیس است آن را به رنگ صورتی درآورده‌اند.

 

برن - سوئیس​

سوئیس به دلیل ساخت ساعت‌های دقیق به کشور ساعت شهرت دارد. در قرن 13 میلادی برجی بلند در شهر برن کشور سوئیس ساخته شد که برای دیده‌بانی مورداستفاده قرار می‌گرفته است. در پایین قسمت دیده‌بانی برج ساعت‌های بر چهار وجه آن قرار دارند.

 

اوتاوا - کانادا

این برج ساعت 55 متر ارتفاع دارد و در سال 1916 دریکی از مسیرهای میانی ساختمان مرکزی مجموعه پارلمانی برج ساعتی به نام برج صلح ساخته شد. عکس این برج زیبا بر روی اسکناس‌های 50 و 20 دلاری کانادا درج‌شده است. برج صلح به نمادی اصلی برای کشور کانادا تبدیل‌شده است.

 


 

 


 

date_range یکشنبه 12 آبان 1398 remove_red_eye 1753 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09192167545
پرواز خارجی
09192167545
هتل داخلی
09192167545
هتل خارجی
09192167545
ویزا
09192167545
ثبت نظر
chat 0